مجله کفش و کتونی

کتانی اسپرت پسرانه ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟

کفش دویدن مردانه ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟

مقدمه‌ای بر ساخت کتانی اسپرت پسرانه ورزشی

آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده که كفش پسرانه اسپرت  ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟ هر کفش مراحل ساخت متفاوتی دارد و نحوه ساخت کفش‌های ورزشی از سایر مدل‌های کفش نیز تفاوت دارد.

در ادامه این مطلب قصد داریم ابتدا ساختار و كفش اسپرت پسرانه ورزشی را به شما معرفی کنیم و پس از آن به شما توضیح دهیم که کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند.  

اغلب کفش‌های ورزشی با روشی به‌نام Cold Cement ساخته و تولید می‌شوند. روش Cold Cement یک روش جدید و مدرن در تولیدکتانی اسپرت پسرانه است. در این روش برای اتصال رویه به زیره به دمای بسیار کمی نیاز است و این شرایط امکان استفاده از نوعی پلاستیک سبک وزن، فوم و پارچه مش را فراهم می‌کند. کفش‌ و کتونی ورزشی اورجینال اغلب با همین روش ساخته می‌شوند.

كفش اسپرت پسرانه

ساختار کتانی اسپرت پسرانه

یک کفش ورزشی مناسب ساختار و آناتومی خاص خود را دارد و از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به قسمت‌های مختلف ساختار کفش و به اینکه کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند نیز اشاره خواهیم کرد.

بدنه کفش

در واقع بدنه کفش رویه جلوی کفش، کناره‌ها، زبانه و پاشنه آن را شامل می‌شود. ممکن است برندهای مختلف کل بدنه کتانی اسپرت پسرانه را با یک الگوی مشابه طراحی و تولید کنند. به ‌عنوان مثال در تولید کفش چرم ممکن است کل رویه به شکل یکپارچه از پارچه چرم پوشانده ‌شود. روش دیگری که برای طراحی بدنه کفش استفاده می‌شود به ‌کار بردن الگوهای جداگانه برای رویه جلو و پاشنه کفش است.

رویه جلوی کفش

در این بخش از مقاله کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند به ساختار رویه کفش می‌پردازیم. اصلی‌ترین و بیشترین قسمتی از کفش که ورزشکاران با آن سروکار دارند و آن را بیشتر حس  می‌کنند رویه جلویی کتانی اسپرت پسرانه و کتونی اسپرت است. یک رویه مناسب و مرغوب می‌تواند کیفیت ورزش و فعالیت شما را بالاتر ببرد. برند‌های مختلف با روش‌های جدید رویه‌های متنوعی را جهت کنترل و حس لمس بهتر طراحی و تولید می‌کنند.

عکس کتونی جردن

بیشتر بخوانید : کفش پسرانه جدید

زبانه کفش

زبانه کتونی ورزشی اورجینال از دیگر بخش‌های ساختار کفش است که در مطلب کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند به آن می‌پردازیم. زبانه کفش اسپرت با گذر زمان دچار تغییرات فراوانی شده و شکل‌های متنوعی را به‌خود گرفته است. برای مثال زبانه کلاسیک شکل سنتی زبانه است که شامل یک قسمت جداگانه از رویه کفش است و از کناره‌ها به راحتی جدا می‌شود.

زبانه پیوسته نوع دیگری از زبانه‌های سنتی و قدیمی است. با این تفاوت که کناره‌های آن به بدنه کفش متصل است و ورزشکار نگرانی بابت جابجا شدن آن ندارد. زبانه حذف شده مدل جدیدی از زبانه کفش است که کسی تصور نمی‌کرد روزی به مرحله ساخت و تولید برسد‌. امروزه در بعضی از کتانی اسپرت پسرانه چیزی به اسم زبانه مشاهده نمی‌شود و رویه کفش کاملا صاف و یکدست است.

کناره‌های کفش

کناره‌های کفش بیشتر نقش محافظ و نگهدارنده ساختار کفش را ایفا می‌کنند و در اغلب انواع کتونی مانند nike  مرز متصل‌کننده بین جلو و عقب کفش هستند. کناره‌ها یا از جنس رویه جلوی کفش هستند و یا از الیافی سبک‌تر که در کاهش وزن کفش نقش چشمگیری را ایفا کند.

پاشنه کفش و کفی آن

یکی دیگر از بخش‌های مهم کفش پاشنه کفش است. به همان میزان که جلوی کفش اهمیت دارد عقب کفش نیز مهم است و از نظر ایمنی پا حساس‌ترین نقطه کفش به‌شمار می‌رود. همین دلیل در طراحی این قسمت همیشه محفظه‌ای محکم جهت محافظت از تاندون و پاشنه پا در نظر گرفته می‌شود. معمولا ساختار پاشنه کتانی اسپرت پسرانه و دخترانه از پلاستیک فشرده است که توسط روکش‌های متفاوتی از داخل و بیرون کفش پوشانده می‌شود. روکش بیرونی پاشنه کتونی معمولا با جنس بدنه کفش یکسان است. اما جنس روکش داخلی آن ممکن است از پارچه‌های نرم‌تر مثل مخمل و روکش‌های چرمی باشد.

امروزه کفی کفش و انواع کتانی از یک لایه پارچه‌ای معمولی که کف پا روی آن قرار می‌گیرد بسیار فراتر رفته و وظایف مهم‌تری را برعهده دارد. برند‌های برتر تولیدکننده  در کفی‌های خود از فناوری‌های مختلفی برای کاهش لغزندگی فضای داخلی کفش و افزایش جریان گردش خون استفاده می‌کنند.

در ادامه به این سوال که کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند به صورت مفصل پاسخ خواهیم داد.

عکس کتونی جورابی

 

کتانی اسپرت پسرانه ورزشی چگونه ساخته می شوند؟

تولید و ساخت کفش‌های ورزشی فرآیند خاصی دارد که با روند تولید سایر کفش‌ها تفاوت دارد. در این قسمت به شما توضیح خواهیم داد که کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند.

دوخت رویه کفش؛ نخستین مرحله

بیشتر کفش‌های ورزشی و کفش مخصوص دویدن از جنس پلی استر تنفس‌پذیر یا پارچه مش نایلونی تولید می‌شوند. پارچه‌های بافتی این امکان را به وجود می‌‌اورند که مواد بتوانند به آسانی شکل قالب را به خود بگیرد. رویه کفش‌های ورزشی نیز اغلب از جنس چرم پی‌یو است. چرم مصنوعی یا چرم پی‌یو برای کتونی‌های ورزشی یک انتخاب عالی محسوب می‌شود. زیرا این نوع بافت از کشش لازم برخوردار است و در صورتی که با آب تماس داشته باشد، صدمه نمی‌بیند.

الگوی کفش معمولا با قالب‌های فولادی برش داده می‌شوند. برای الگوی هر قسمت از کفش قالب مشخصی وجود دارد. قطعات پارچه‌ نیز به‌ شکل چند لایه روی یکدیگر قرار داده می‌شوند تا به ‌صورت همزمان برش بخورند. اما قطعات چرمی باید یک به یک برش داده شوند تا نقص و عیبی در محصول نهایی به وجود نیاید. بخش برش کارخانه تولید کفش پس از برش دادن قطعات مورد نظر قطعات را بسته‌بندی کرده و برای مونتاژ و دوخت به بخش مربوطه ارسال می‌کنند. در بخش دوخت پارچه‌های برش خورده را به یکدیگر متصل کرده و می‌دوزند. پس از دوخت قسمت زبانه را به کفش ورزشی اضافه می‌کنند. پس از پایان دوخت رویه کفش به عنوان نخستین مرحله از کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند به مونتاژ کفش می‌رسیم.

 

مونتاژ کفش ورزشی

پس از اینکه رویه کفش آماده شد، توسط دستگاه‌های مخصوص بخار داده می‌شود تا مواد آن نرم شده و قالب وارد رویه شود. پس از آنکه قالب وارد رویه شد، عمل لستینگ صورت می‌گیرد. در این قسمت از مقاله کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند به توضیح فرایند لستینگ می‌پردازیم.

این فرایند برای مقاوم‌سازی رویه در مقابل کشش انجام می‌شود. معمولا در قسمت بالای زبانه کفش یک بخش پلاستیکی با پارچه‌ای در نظر گرفته می‌شود که سطح کفش را از صدمات عملیات لستینگ محافظت می‌کند. در حین انجام عملیات لستینگ زیره کفش یا کتونی آماده می‌شود. در این هنگام یک ورقه لاستیکی با فومی از جنس EVA ترکیب می‌شود که تحت عنوان فرایند Stock Fitting شناخته می‌شود.

فوم EVA جهت سبک کردن و کاهش وزن کفش موردنظر به‌کار می‌رود. لایه نازک لاستیکی اضافه شده به این فوم، قابلیت انعطاف‌پذیری را افزایش داده و قسمت میانی کفش را از هرگونه سایش حفظ می‌کند.

هنگامیکه رویه کفش کشش و استحکام کافی را به دست آورد قسمت خارجی کفش آماده است و باید به یکدیگر متصل شوند. برای چسباندن زیره پرایمر و لاستیک و EVA از چسب مخصوصی استفاده می‌شود. رویه کفش نیز برای چسبیدن به چسب مخصوص خود نیاز دارد. پس در مرحله چسباندن بخش‌های مختلف کفش چسب و پرایمر توسط تونل‌های حرارتی خشک شده و دو قطعه توسط دست به یکدیگر متصل می‌‌گردند.

برای این کار یک کارگر ماهر رویه و زیره را در یک تراز قرار داده و سپس قسمت‌های مختلف كفش اسپرت پسرانه و کفش دویدن مردانه را به کمک پرس هیدرولیک به همدیگر متصل می‌کند. در این قسمت بهتر است اشاره کنیم که کفش‌های ورزشی معمولا طی سه مرحله در دستگاه پرس قرار می‌گیرند و بدین صورت از استحکام و اتصال کامل آن‌ها اطمینان حاصل می‌شود.

کتانی اسپرت پسرانه

بخش آخر کتانی اسپرت پسرانه ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند

در مرحله نهایی کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند برای خارج کردن قالب از درون کفش از دستگاه مخصوصی کمک می‌گیرند. این دستگاه قالب را بدون چروک شدن رویه کفش از آن خارج می‌کند. پس از این مرحله می‌توان گفت که کفش ورزشی آماده است و تنها به یک کفی برای استفاده نیاز دارد. کفی‌ها دو نوع هستند. بعضی از کفی‌های کفش از جنس EVA با رویه پارچه‌ای ساخته می‌شوند. دسته دوم کفی‌ها به داخل کفش چسبانده می‌شوند و امکان عوض کردن آن‌ها وجود ندارد. کنترل کیفیت آخرین مرحله تولید کفش است که پس از قرار گرفتن کفی انجام می‌شود.

برای مشاهده و خرید محصولات ما می‌توانید به فروشگاه  و صفحه اصلی سایت کفش و کتونی استور وارد شوید

لینک کوتاه مقاله: https://b2n.ir/x77603

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.