مجله کفش و کتونی

تاثیر پیاده روی بر سلامت بدن

پیاده روی

تاثیر پیاده روی بر سلامت بدن

در این مقاله قصد داریم درباره تاثیر پیاده روی بر سلامت بدن صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

این یک واقعیت است که سبک زندگی کم تحرک کیفیت زندگی ما را کاهش می دهد. پیاده روی ارزان ترین نوع فعالیت بدنی است که هر کسی می تواند به راحتی انجام دهد و تاثیر پیاده روی بر سلامت بدن بسیار زیاد است. بیشتر ورزش ها و فعالیت های شدید خطر آسیب نسبتا بالایی دارند، اما خطر آسیب در حین راه رفتن بسیار کم است. بنابراین، بدون توجه به میزان سطح فعالیت بدنی شما، پیاده روی یک نوع فعالیت بدنی مطمئن و مفید است. مطالعات نشان می دهد که پیاده روی محبوب ترین نوع فعالیت در جهان است و کارشناسان آن را “نزدیک ترین فعالیت به ورزش کامل” توصیف می کنند.

شما برای اینکه تاثیر پیاده روی بر سلامت بدن خود را افزایش دهید باید از یک کفش پیاده روی مناسب استفاده کنید. برای خرید کفش پیاده روی   و Running می توانید از سایت کفش و کتونی استور اقدام به خرید کنید.

اهمیت پیاده روی

کارشناسان به دلیل افزایش شهرنشینی و کم تحرکی در ایران به اهمیت پیاده روی و ورزش اشاره می کنند. چنین روند و فرآیند هایی منجر به ظهور بیماری های مزمن و افزایش خطر مرگ زودرس می شود. یک مطالعه ای در انگلیس نشان می دهد که پیاده روی سریع به مدت 150 دقیقه در هفته، امید به زندگی را افزایش می دهد و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد افرادی که با شدت متوسط ​​به مدت 150 دقیقه در هفته پیاده روی می کنند، 33 درصد کمتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.

عکس کفش اسپرت پسرانه نایک

بیشتر بخوانید :کتانی مخصوص پیاده روی

فواید پیاده روی در شب

مقدار انرژی که در شب می سوزانید بسیار کمتر از ساعات اولیه روز است. این بدان معنی است که تمام مواد مغذی که در شام می خورید به عنوان گلوکز در طول خواب ذخیره می شود. اگر برنامه خود را تغییر دهید و در شب پیاده روی کنید، بدن گلوکز کمتری ذخیره می کند و آن را به چربی تبدیل می کند. از طرفی پیاده روی شبانه سوخت و ساز بدن شما را کمی سریعتر می کند. این به شما کمک می کند تا به شکل دلخواه خود بمانید.

پیاده روی در شب نیز هضم غذا را بهبود می بخشد. می دانید که بدن شما در شب هضم غذا بسیار سخت است. بعد از شام، تا قبل از خوابیدن وقت خود را با استراحت کردن می گذرانید. در چنین مواقعی پیاده روی در شب متابولیسم شما را تسریع می کند. پیاده روی در شب به شما این امکان را می دهد که غذایی که می خورید را سریعتر و سالم تر هضم کنید.

نکات مهم  در پیاده روی

هنگام پیاده روی نکات مهمی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. پیاده روی باید حداقل 2 ساعت بعد از خوردن غذای سبک و آب فراوان انجام شود. قبل و بعد از پیاده روی آب فراموش نشود. از پیاده روی سریع و شدید بعد از یک وعده غذایی سنگین خودداری کنید. کفش و کتانی با کف نازک برای پیاده روی مناسب هستند. صبح زود هنگام، پیاده روی در فضای باز انتخاب خوبی است. راه رفتن در هوای بسیار گرم و ادامه راه رفتن در صورتی که راه رفتن برایتان دشوار است، اشتباه است. نکته مهم دیگر این است که پیچیدن پارچه نایلونی یا روغنی به دور اندام یا اعضای بدن هنگام راه رفتن برای کاهش وزن مفید نیست.

عکس کفش اسپرت پسرانه شیک

بیشتر بخوانید: کفش مناسب اربعین

زمان و میزان پیاده روی

سازمان جهانی بهداشت به بزرگسالان 5 روز در هفته حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​توصیه می کند. برای تعیین فعالیت بدنی متوسط ​​یا شدید می توان از یک تست گفتاری بسیار ساده استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر فعالیتی با شدت متوسط ​​دارید، می توانید در حین انجام آن صحبت کنید، اما نمی توانید آواز بخوانید. در فعالیت های با شدت بالا، شما فقط می توانید چند کلمه را بدون نفس کشیدن صحبت کنید.

تاثیر پیاده روی بر فشار خون

فشار خون بالا موجب افزایش خطر سکته می شود. پیاده روی منظم حداقل به مدت 40 دقیقه و فعالیت بدنی شدید به طور متوسط ​​3-4 روز در هفته نقش فعالی در کاهش فشار خون دارد. همچنین از سیستم گردش خون و تنفس محافظت می کند و خطر ابتلا به فشار خون بالا و سکته را کاهش می دهد.

در مورد تاثیر پیاده روی برای کاهش فشار خون باید گفت که اگر بتوانید زمان پیاده روی خود را به یک ساعت افزایش دهید و شدت آن را افزایش دهید (مانند پیاده روی فعال یا دویدن)، انجام پیاده روی 3 روز در هفته تاثیر مثبتی دارد.

تاثیر پیاده روی در کاهش وزن

مطالعات در مورد تاثیر پیاده روی بر کاهش وزن نشان می دهد که پیاده روی در سطوح متوسط ​​تا شدید حداقل 5 روز در هفته به مدت 30 تا 45 دقیقه می تواند به مبارزه با اضافه وزن کمک کند. با این حال، اگر شاخص توده بدنی شما بالای 35 باشد، یعنی اگر اضافه وزن دارید، ممکن است نتوانید خیلی سریع راه بروید، بنابراین می توانید به مدت 4 تا 12 هفته در حد متوسط پیاده روی کنید. در این دوره می توانید آهسته راه بروید، و به تدریج سرعت راه رفتن را افزایش دهید.

عکس کفش اسپرت مردانه شیک

تاثیر پیاده روی بر سلامت قلب

پیاده روی منظم می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی مرتبط با استرس، فشار خون بالا و کلسترول را کاهش دهد. پیاده روی با افزایش جریان خون و حجم رگ های خونی به بهبود گردش خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. برای سلامت قلب، پیاده روی با شدت متوسط ​​و فعالیت بدنی 5 روز در هفته به مدت حداقل 30 دقیقه توصیه می شود. علاوه بر این تمرینات هوازی، برای داشتن یک زندگی سالم، باید هفته ای دوبار تمرینات با وزنه انجام دهید تا قدرت خود را افزایش دهید. افراد بالای 40 سال باید برنامه پیاده روی را زیر نظر پزشک شروع کنند.

 

اگر برای حفظ سلامت خود به دنبال کفش های ورزشی و پیاده روی هستید به شما پیشنهاد می کنیم از سایت کفش و کتونی استور دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.